ورود کاربران
ساعت
پيوندهاآمار بازدید
 بازدید این صفحه : 31090
 بازدید امروز : 43
 کل بازدید : 187755
 بازدیدکنندگان آنلاين : 11
 زمان بازدید : 0.41
صفحه اصلي > روابط عمومی > اخبار  


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی دوره شبانه

مجتبوی از پایان نامه خود با عنوان طراحی و پیاده سازی الگوریتم نیمه خودکار تعاملی بخش بندی برای تصاویر MRI تومور مغزی گلیوم جهت کاربرد در سامانه های راهبری جراحی دفاع کرد

مجتبوی از پایان نامه خود با عنوان طراحی و پیاده سازی الگوریتم نیمه خودکار تعاملی بخش بندی برای تصاویر MRI تومور مغزی گلیوم جهت کاربرد در سامانه های راهبری جراحی دفاع کرد

به گزارش روابط عمومی دوره شبانه: سید علیرضا مجتبوی دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی از پایان نامه خود با عنوان طراحی و پیاده سازی الگوریتم نیمه خودکار تعاملی بخش بندی برای تصاویر MRI تومور مغزی گلیوم جهت کاربرد در سامانه های راهبری جراحی دفاع کرد.

گلیوما از شایع­ترین و خطرناک­ترین تومورهای مغزی است که گلیوبلاستوم مولتی فرم (GBM) یا گلیومای درجه چهار، شایع­ترین و خطرناک­ترین نوع گلیوما می­باشد. برای درمان و کنترل تومور، بسیار مهم است که در این جراحی­ها تا جای ممکن ناحیه تومور تخلیه شود و در عین حال تا حد امکان ساختارهای حیاتی بافت سالم مغز آسیب نبینند. تفکیک دقیق ناحیه تومور از بافت سالم امری چالش­برانگیز به حساب می­آید زیرا تومورهای مغزی دارای ویژگی­های متنوعی از جمله شکل هندسی، موقعیت و سطح شدت خاکستری بوده، همچنین مرزهای ناواضحی دارد و در بعضی موارد سطح شدت خاکستری تومور با بافت سالم همپوشانی دارد. ناحیه تومور فعال GBM که مرز تومور را مشخص می­کند، در تصاویر MR با وزن­دهی با ماده حاجب، روشن دیده می­شود.

با توجه به حساسیت و پیچیدگی مغز، بخش­بندی نیمه­خودکار تعاملی با ترکیب دانش و اطلاعات بصری از تصاویر توسط انسان­های متخصص و توانایی­های کامپیوتر در انجام محاسبات، ابزار مناسبی برای بخش­بندی تصاویر به نظر می­رسد. رویکرد تعاملی قابلیت انتخاب ناحیه دلخواه و تصحیح بخش­بندی را برای کاربر فراهم می­کند و در نتیجه گزینه مناسبی برای بخش­بندی تصاویر چالش­برانگیز تومور مغزی گلیوم می­باشد.

نتایج حاصل از بخش­بندی دوبعدی دارای کاهش معنادار خطای کاذب مثبت به اندازه 36/45% نسبت به الگوریتم پیشین است. اختلاف خطای کاذب منفی در دو الگوریتم 92/1% که مقدار قابل توجهی نمی­باشد. همچنین بهبود بدست آمده در بخش­بندی سه­بعدی، تاثیریافته از کاهش 36/25% در خطای کاذب مثبت و کاهش 09/2% در خطای کاذب منفی می­باشد.

دکتر علیرضا احمدیان استاد راهنما و  دکتر سید میثم علیمحمدی و دکتر حمیدرضا سلیقه­راد اساتید مشاور این پژوهش بودند. دکتر بهادر مکی­آبادیو دکتر شهره کسایی داوری آن را برعهده داشتند.

 


١٣:٥٥ - شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٦    /    عدد : ٧١٦١٢    /    تعداد نمایش : ٦٩٠خروج
Design by Mehran Shesh Baradaran (mehran@pialeh.com) مهران شش برادران