ورود کاربران
ساعت
پيوندهاآمار بازدید
 بازدید این صفحه : 31083
 بازدید امروز : 32
 کل بازدید : 187744
 بازدیدکنندگان آنلاين : 8
 زمان بازدید : 0.29
صفحه اصلي > روابط عمومی > اخبار  


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی دوره شبانه

نوایی از پایان نامه خود با عنوان بررسي اثر نوروپروتکتيو بذر کتان بر هيپوکامپ موش صحرايي نر مدل هیپوکسیدفاع کرد.

نوایی از پایان نامه خود با عنوان بررسي اثر نوروپروتکتيو بذر کتان  بر هيپوکامپ موش صحرايي نر مدل هیپوکسیدفاع کرد.

به گزارش روابط عمومی دوره شبانه: فاطمه نوایی دانشجوی کارشناسی ارشد علوم تشریح از پایان نامه خود با عنوان بررسي اثر نوروپروتکتيو بذر کتان  بر هيپوکامپ موش صحرايي نر مدل هیپوکسیدفاع کرد.

 

کاهش اکسیژن از دلایل مرگ و میر در جهان است که تاثیر بسزایی بر بافت های بدن بخصوص نواحی مغز و ناحیه ی هیپوکامپ دارد و از طرفی استفاده ی منظم و روزانه ی بذر کتان ،به واسطه ی داشتن  اسیدهای چرب غیر اشباع و امگا 3 و لیگنان ، خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و  می تواند از بافت مغزی  در برابر آسیب محافظت کرده و به صورت معنا داری منجر به کاهش آسیب ناشی از هیپوکسی در مغز شود.
نتایج به دست آمده نشان داد که مدل حیوانی هیپوکسی با افزایش میزان اینترلوکین 18 در خون موشهای دچار هیپوکسی تائید شد  و بررسی های هیستولوژیکی نشان داد که هیپوکامپ در اثر حمله ی رادیکالهای |آزاد دچار تخریب بافتی شده بود که این تخریب با مصرف بذر کتان در گروه درمانی بهبودی قابل توجهی نشان داد همچنین میزان آنزیم های آنتی اکسیدانی در هیپوکامپ در گروه هیپوکسی به شدت کاهش پیدا کرده بود که با مصرف فلکسید مقدار آنزیم های آنتی اکسیدانی افزایش معناداری را نشان داد همچنین مقدار شاخص پراکسیداسیون لیپیدی هم در گروه هیپوکسی افزایش داشت که با مصرف فلکسید کاهش معناداری را پیدا کرده بود.   

دکتر محمد اکبری و دکتر حسن زاده اساتید راهنما دکتر کبری مهران نیا ودکتر نسرین دشتی اساتید مشاور این پژوهش بودند. دکتر پریچهر پاسبخش ، دکتر فاطمه نبوی زاده و دکتر فردین عمیدی داوری آن را برعهده داشتند.


١١:٣٥ - دوشنبه ٢٧ شهريور ١٣٩٦    /    عدد : ٧٠٨٣١    /    تعداد نمایش : ٤٧٨خروج
Design by Mehran Shesh Baradaran (mehran@pialeh.com) مهران شش برادران