ورود کاربران
ساعت
پيوندهاآمار بازدید
 بازدید این صفحه : 26897
 بازدید امروز : 65
 کل بازدید : 172630
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.31
صفحه اصلي > روابط عمومی > اخبار  


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی دوره شبانه

سیده حدیث مومنی دانشجوی کارشناسی ارشد رادیوبیولوژی از پایان‌نامه خود دفاع کرد

مومنی از پایان‌نامه خود با عنوان بررسی تأثیر ملاتونین بر تغییرات ناشی از اثر خارج از میدان با بررسی سطح MDA، GPX، SOD در بافت‌های ریه و قلب و تومور پس از تابش تومور کولون در موش‌های آزمایشگاهی رده Balbk

به گزارش روابط عمومی دوره شبانه: سیده حدیث مومنی دانشجوی کارشناسی ارشد رادیوبیولوژی از پایان‌نامه خود با عنوان بررسی تأثیر ملاتونین بر تغییرات ناشی از اثر خارج از میدان با بررسی سطح MDA، GPX، SOD در بافت‌های ریه و قلب و تومور پس از تابش تومور کولون در موش‌های آزمایشگاهی رده Balbk دفاع کرد.

اثرات خارج از میدان باعث انتقال آسیب از سلول‌های مستقیم تابش دیده به سلول‌های تابش ندیده می‌شود. تابش پرتویی می‌تواند باعث تولید رادیکال‌های آزاد مانند پراکسیدها بگردد که پس از تابش پرتو می‌تواند به سایر اندام‌های پرتو ندیده منتقل‌شده و باعث ایجاد آسیب شوند. کاهش این تأثیرات از طریق عوامل تعدیل‌کننده پرتویی مانند ملاتونین که یک محافظ پرتویی است، در برسی ها اثبات‌شده است. در این پژوهش ضرورت کنترل این پیشامد از طریق تأثیرات تعدیل‌کنندگی پرتویی ملاتونین بر شاخص‌های آنتی‌اکسیدان بافت ریه و قلب ناشی از اثرات همسایگی پس از تابش مستقیم و اثر حساس کنندگی پرتویی در بافت تومور کولون موش‌های آزمایشگاهی بررسی شد.

نتایج این مطالعه نشان داد که تزریق ملاتونین قبل از پرتودهی می‌تواند نقش محافظ پرتویی را در نواحی خارج از ریه و قلب ایفا کند و اثرات ناشی از پرتودهی را در این دو بافت کاهش بدهند. همچنین مطابق با مطالعات این داده می‌تواند در تومور نقش حساس کنندگی پرتویی داشته باشند.

دکتر علیرضا شیرازی و دکتر علی‌محمد علیزاده اساتید راهنما و دکتر وحید چنگیزی و حسن نصرتی اساتید مشاور این پژوهش بودند. دکتر الهه جزایری و دکتر سکینه عباسی داوری آن را بر عهده داشتند.

 


٠٩:٥٢ - دوشنبه ٨ خرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٦٨٥٤١    /    تعداد نمایش : ٥٧٤خروج
Design by Mehran Shesh Baradaran (mehran@pialeh.com) مهران شش برادران